Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Menu
Zabytki
Powiat Konecki
Izba Pamięci
Turystyka

Recommended service:
online dating site
Izba Pamięci
Izba Pamięci Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
23.11.2008.
Historia powstania placówki muzealnej w Końskich sięga 1924 roku, kiedy to w Banku Ludowym otwarty został rachunek bankowy pn. "Na fundusz Muzeum w Końskich".! W roku 1936 Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego wydał do społeczeństwa odezwę „W sprawie zbierania materiału do muzeum powiatowego w Końskich" Zaczęto gromadzić wszelkie przedmioty mające wartość historyczną, ukazujące długą drogę Polski do odzyskania niepodległości. Wybuch II wojny światowej zniweczył działani krajoznawców, a zebrane eksponaty uległy rozproszeniu. Powojenne próby powołania muzeum nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Otwarta uroczyście w dniu 24 stycznia 2004 roku Izba w swoim założeniu ma być przyczynkiem do powstania prawdziwego, regionalnego Muzeum Ziemi Koneckiej.
W trzech salach zabytkowego budynku, działacze PTTK zgromadzili bogaty zbiór przedmiotów, dokumentów, starych widokówek i zdjęć ukazujących codzienne życie, zachodzące zmiany i znaczące wydarzenia w dziejach miasta. Dokumentują one także 70 lat zorganizowanego ruchu turystycznego na Ziemi Koneckiej.
Kalendarium wydarzeń pozwala na prześledzenie historii miasta od XIII wieku do dnia dzisiejszego. Przybliża znaczenie dla jego rozwoju kolejnych właścicieli dóbr koneckid szlacheckich rodów: Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich.
Na licznych fotografiach można zobaczyć jak zmieniały się na przestrzeni wieków będące dziś chlubą mieszkańców zabytki.
Swoje miejsce w dziale historycznym mają konecczanie, którzy walczyli i oddawali swoje życie za wolną i niepodległą Ojczyznę. Zgromadzone dokumenty świadczą o ich tragicznych losach, okrucieństwach okupacji hitlerowskiej, represjach i zbrodniach dokonywanych na ludności cywilnej.
Wśród eksponatów znajduje się m.in. zestaw pism i zaproszeń z okresu międzywojennego potwierdzających istnienie wielu organizacji społecznych i obrazujący życie towarzyskie toczące się w powiecie koneckim. Gabloty wypełnione są korespondencją, przedmiotami codziennego użytku, militariami, bogatą kolekcją orderów i odznaczeń ...
O przemysłowych tradycjach Ziemi Koneckiej świadczy popiersie Stanisława Staszica oraz ekspozycja wyrobów znanych przed laty koneckich odlewni: Ławacza, Kronebluma,? Mintza, Neptuna. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: sygnowane żeliwne naczynia, drzwiczki i szybry do pieców, wiertarki oraz katalogi wyrobów, dokumenty czeladnicze i przedwojenne dyplomy pierwszych targów poznańskich. Zgromadzone w drugiej sali moździerze, lampy naftowe, żelazka na węgiel czy „duszę" stanowiły kiedyś standardowe wyposażenie każdego domostwa.
»   Wśród eksponatów etnograficznych dominują przedmioty o prostej konstrukcji. O ich dawnym przeznaczeniu młodzi ludzie mogą dowiedzieć się od swoich dziadków bąd przewodników oprowadzających po Izbie. Drewniane kołowrotki, narzędzia rolnicze, drążone w pniach niecki i stępy, plecione ze słomy naczynia pobudzają wyobraźnię zwiedza jących. Ludowe rzeźby natomiast oddają wiernie czynności gospodarcze wykonywane kiedyś przez rolników i dawnych rzemieślników. Posiadanie niektórych sprzętów w czasie okupacji, jak eksponowane żarna czy młynek do zboża własnej produkcji było zabronione.
W Izbie odbywają się lekcje historii i zajęcia edukacyjne. Duża liczba osób zwiedzających urozmaiconą i nieco chaotyczną dziś ekspozycją dowodzi, że istnieje potrzeba tworzenia prawdziwego muzeum regionalnego. Dzięki niemu uchronimy od zniszczenia i zachowamy w pamięci to co zostało po naszych przodkach.

                                                                                           


Historia powstania placówki muzealnej w Końskich sięga 1924 roku, kiedy to w Banku

Ludowym otwarty został rachunek bankowy pn. „Na fundusz Muzeum w Końskich".

W roku 1936 Zarząd Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego wydał do społeczeństwa odezwę „

W sprawie zbierania materiałów do muzeum powiatowego w Końskich". Zaczęto gromadzić wszelkie przedmioty

mające wartość historyczną, ukazujące długą drogę Polski do odzyskania niepodległości. Wybuch II Wojny Światowej zniweczył działania krajoznawców, krajoznawców zebrane eksponaty uległy rozproszeniu. Powojenne próby powołania muzeum

nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Otwarta uroczyście w dniu 24 stycznia 2004 roku Izba w swoim założeniu ma być przyczynkiem do powstania

prawdziwego, regionalnego Muzeum Ziemi Koneckiej.
W trzech salach zabytkowego budynku, działacze PTTK zgromadzili bogaty zbiór przedmiotów, dokumentów,

starych widokówek i zdjęć ukazujących codzienne życie, zachodzące zmiany i znaczące wydarzenia w dziejach miasta.

Dokumentują one także 70 lat zorganizowanego ruchu turystycznego na Ziemi Koneckiej.

Kalendarium wydarzeń pozwala na prześledzenie historii miasta od XII wieku do dnia dzisiejszego. Przybliża znaczenie dla jego rozwoju kolejnych właścicieli dóbr koneckich, szlacheckich rodów: Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich.

Na licznych fotografiach można zobaczyć jak zmieniały się na przestrzeni wieków zabytki będące dziś chlubą mieszkańców.

 

Swoje miejsce w dziale historycznym mają konecczanie, którzy walczyli i oddawali swoje życie za wolną i niepodległą Ojczyznę.

Zgromadzone dokumenty świadczą o ich tragicznych losach, okrucieństwach okupacji hitlerowskiej, represjach i zbrodniach dokonywanych na ludności cywilnej.

 

 

Zmieniony ( 27.11.2008. )