Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Menu
Zabytki
Powiat Konecki
Izba Pamięci
Turystyka

Recommended service:
online dating site
Końskie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
27.11.2008.

Miasto i gmina Końskie usytuowane są w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w obrębie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Końskie to jedno ze starszych miast centralnej Polski. Choć prawa miejskie otrzymało dopiero w 1748 roku, to już wcześniej było znane i cenione jako ważny ośrodek handlu i rzemiosła. Stanowiło niegdyś własność znamienitych rodów: Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich.
Najcenniejszym zabytkiem miasta jest zespół pałacowo-parkowy Małachowskich z połowy XVIII wieku. Zespół tworzą dwa skrzydła pałacowe zakończone piętrowymi, podwójnymi pawilonami, zamknięte od południa gloriettą. Przylegający do niego od północy park, nagradzany w konkursach branżowych, do dziś uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Spotkać w nim możemy 300-letnie lipy, 200-letnie dęby oraz ciekawe budowle o osobliwej architekturze, tj. Oranżerię Egipską projektu F.M. Lanciego ze staroegipskimi motywami oraz Świątynię Grecką z okazałym portykiem kolumnowym. W centrum miasta wznosi się Kolegiata pw. Św. Mikołaja i św. Wojciecha, najstarszy kościół w mieście i miejsce pochówku Kanclerza Wielkiego Koronnego Jana Małachowskiego. Z ciekawych elementów architektonicznych świątyni warto wymienić późnogotycki portal nad południowym wejściem oraz rzadkie sklepienie gwieździste w prezbiterium.
Również okolice miasta obfitują w liczne pamiątki z przeszłości. W Modliszewicach można zobaczyć dwór obronny z pocz. XVII wieku, a w Kazanowie pobernardyński zespół klasztorny.
Zwolenników myśli technicznej zainteresują na pewno pamiątki z dziedziny przemysłu z okresu XVII i XIX w, stanowiącego czasy świetności regionu. Szczególnie ważne jest Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, zlokalizowane w dawnej walcowni i pudlingarni, powstałej z inicjatywy Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego-Lubeckiego. Skrywa w swym wnętrzu 8,5 m żelazne koło wodne wprawiane w ruch siłą wody, którego pracę można podziwiać m. in. podczas organizowanych latem Kuźnic Koneckich. Podobny zakład znajduje się w pobliskim Maleńcu (gmina Ruda Maleniecka), a także w Starej Kuźnicy, gdzie znajduje się unikalna, XIX-wieczna kuźnica mechaniczna z oryginalnym napędem wodnym i wyposażeniem.
Ofertę edukacyjną gminy stanowią, poza przedszkolami i szkołami podstawowymi, gimnazja, licea ogólnokształcące oraz zespoły szkół ponadgimnazjalnych. Na terenie miasta funkcjonuje również Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz szkoły niepubliczne, kształcące młodzież w licznych zawodach.
W gminie Końskie dominuje tradycyjne odlewnictwo i przemysł metalowy, a ostatnio bardzo prężnie rozwija się produkcja ceramiczna. Bogate zaplecze techniczne i rozbudowana infrastruktura przemysłowa tworzą sprzyjające warunki i możliwości rozwoju gospodarczego.
Wyjątkowym walorem gminy są rozlegle obszary leśne, które w latach II wojny światowej stanowiły teren walk licznych grup partyzanckich działających na Ziemi Koneckiej, m.in. majora „Hubala" oraz oddziałów „Robota", „Szarego" i „Ponurego". Wyrazem pamięci i hołdu mieszkańców dla ich bohaterstwa są coroczne obchody Koneckiego Września organizowane w pierwszy weekend września.
Cennym walorem gminy są atrakcyjne przyrodniczo tereny, czyste środowisko, a także dostępność komunikacyjna. W sąsiedztwie rozległych kompleksów leśnych, nad zalewem na rz. Czarnej leży Sielpia - największa miejscowość wypoczynkowa województwa świętokrzyskiego. Z doskonale rozwiniętą bazą gastronomiczną, noclegową, siecią handlową oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego i turystycznego zaspokaja potrzeby turystów przyjeżdżających z wielkich aglomeracji miejskich.
W mieście istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania sportu. Funkcjonują dwa stadiony, korty tenisowe, dwie hale sportowe oraz nowoczesna kryta pływalnia. Działają liczne organizacje zajmujące się sportem, turystykąi rekreacją.

 

Zdjęcia końskich na stronie (kliknij by obejrzeć galerie)  

 

Zmieniony ( 30.11.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »