Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Menu
Zabytki
Powiat Konecki
Izba Pamięci
Turystyka

Recommended service:
online dating site
Końskie Dziś Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
01.12.2008.

KOŃSKIE DZIŚ

 Po zmianach ustrojowych w Polsce zapoczątkowanych w 1989 roku większość zakładów przemysłowych popadła wówczas w ogromne kłopoty. Powodem była m.in. niska wydajność, nadmierne zatrudnienie w działach obsługi, narastające zadłużenie, przestarzała technologia czy też zmiany dotychczasowych rynków zbytu. W tej sytuacji niektóre przedsiębiorstwa uległy likwidacji (np. „Zamtal"). Skutkiem takiego stanu był nagły wzrost bezrobocia zarówno w mieście jak i przyległych gminach.

Mimo tych problemów miasto rozwijało się w dalszym ciągu. Ukończono budowę Szkoły Podstawowej nr 1 i krytej pływalni, powstały okazałe budynki w centrum miasta.

Od stycznia 1999 r. znów w Końskich ma siedzibę Starostwo Powiatowe,

a wiele firm kultywuje dawną przemysłową tradycję.

W ostatnich latach na bazie upadłych zakładów powstało wiele nowych -

odlewniczych, ceramicznych, odzieżowych i innych

Miasto jest siedzibą wielu instytucji państwowych, oświatowych,

kulturalnych, służby zdrowia. W Końskich istnieją dwa prężne ośrodki

kultury: Miejsko-Gminny Dom Kultury i Klub Osiedlowy Koneckiej

Spółdzielni Mieszkaniowej „Kaesemek".

Dom Kultury mieści się w dwóch zabytkowych budynkach: świątyni greckiej i oranżerii egipskiej, które są pozostałościami dawnego zespołu pałacowego Małachowskich. Placówka jest organizatorem i współorganizatorem najważniejszych miejsko - gminnych imprez o zasięgu nie tylko lokalnym. Do kalendarza imprez na stałe weszły obchody „Koneckiego Września" - imprezy patriotyczno - kulturalnej,

„Kaesemek" prowadzi działalność klubową przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Działa przy nim kilkanaście kół zainteresowań. Klub jest inicjatorem wielu imprez fotograficznych, plastycznych i muzycznych. Działający tu klub fotograficzny „Atut" jest jednym z najlepszych amatorskich klubów tego typu w Polsce.

Do rozwoju kulturalnego przyczyniają się także biblioteki. Biblioteka Publiczna i Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Placówki organizują wiele spotkań z literatami, historykami, artystami.

Na terenie miasta funkcjonuje 6 przedszkoli, 3 szkoły podstawowe i 2 gimnazja. Młodzież ma do dyspozycji 2 licea ogólnokształcące, 3 zespoły szkół zawodowych (w tym technika profilowane) oraz liceum i studium ekonomiczne. Od kilku lat ma również możliwość kształcenia w szkołach niepublicznych, m.in. w filiach Zakładów Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Młodzież uzdolniona muzycznie może rozszerzać swoje umiejętności i zdolności w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia. Oprócz tego od października 2000 roku funkcjonuje w Końskich Ośrodek Zamiejscowego Kształcenia piotrkowskiej filii Akademii Świętokrzyskiej. Rozpoczęło w nim naukę 40 studentów.

W mieście istnieją dobre warunki do uprawiania sportu. Znajdują się tu dwa stadiony, korty tenisowe, hala sportowa i oddana do użytku w 1998 roku kryta pływalnia. Przy Miejskim Klubie Sportowym działają sekcje: piłki ręcznej, piłki nożnej, brydża sportowego, piłki siatkowej dziewcząt. Na wyróżnienie zasługuje również Klub Turystyki Kolarskiej „Pasat", którego domeną jest organizowanie masowych imprez sportowych (maratony piesze i rowerowe) oraz imprez turystyczno - krajoznawczych (rajdy po Ziemi Koneckiej).

W Końskich znajduje się jedna z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych placówek medycznych w województwie - Szpital im. Sw. Łukasza. Zatrudnia on wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną w wielu specjalizacjach. Chorym służy także Przychodnia Rejonowa. W mieście działa wiele aptek oraz prywatne gabinety lekarskie. Miasto stale się rozwija. Najważniejszymi inwestycjami są: budowa nowej oczyszczalni ścieków, budowa nowoczesnego wysypiska śmieci, przygotowanie nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową. Walorami są także piękne sosnowe lasy, nie skażone środowisko naturalne i występujące tu zbiorniki wodne. Dostrzegają to mieszkańcy dużych miast lokując tu swoje domki letniskowe.

Celem wielu pieszych i rowerowych wycieczek jest leśno - geologiczny rezerwat przyrody „Piekło - Gatniki" oddalony o 8 km od centrum gminy.

Turystów przyciągają tu wielkie piaskowce o fantastycznych kształtach oraz piękne leśne ścieżki. Drugi szlak prowadzi do Starej Kuźnicy, gdzie znajduje się zabytkowa kuźnia wodna.

Perłą Ziemi Koneckiej jest oddalona o 10 km od miasta Sielpia Wielka - miejscowość wypoczynkowa oferująca kąpiele wodne i słoneczne, letnie kino, pole namiotowe, domki kempingowe, dobrze rozwinięta sieć gastronomiczną i handlową.

Zmieniony ( 01.12.2008. )
 
następny artykuł »