Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Menu
Zabytki
Powiat Konecki
Izba Pamięci
Turystyka

Recommended service:
online dating site
Kościół św. Jacka i św. Katarzyny w Odrowążu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
02.12.2008.

 Najpiękniejszym zabytkiem Odrowąża

jest kościół św. Jacka i św. Katarzyny. Z jego powstaniem wiąże się miejscowa legenda. Podobno świątynia miała być postawiona nie w obecnym miejscu, tylko na sąsiednim wzgórzu, gdzie jest Świerczów Mały. Gdy zwieziono budulec i zaczęto obrabiać drewno, wióry odpadające spod toporów cieśli jakąś nadprzyrodzoną mocą leciały na sąsiednie wyższe wzgórze. Uznano w tym moc Bożą, wskazującą na godniejsze miejsce do budowy świątyni. Przewieziono więc materiały i wzniesiona kościół właśnie tam. Być może był to kościół drewniany.

Druga legenda mówi, że pierwotnym fundatorem kościoła w Odrowążu miał być św. Jacek, który w swoich pielgrzymkach apostolskich, nawiedzając Końskie, miał w Odrowążu zatknąć krzyż misyjny właśnie w miejscu, gdzie dziś stoi kościół. Było to w połowie XIII wieku. Pierwotny kościół był prawdopodobnie budowlą małą, wielkości być może dzisiejszej nawy głównej. W 1529 roku ufundowano pierwszy dzwon z napisem "O Rex Gloriae Christe veni in pace" - 1529". Drugi największy dzwon ufundował Feliks Budzyński w 1562 roku (napis "Christus Rex fortis venit in pace et Deus Homo factus es"). Budzyński ufundował też kamienną chrzcielnicę w stylu renesansowym, na której znajdują się herby właścicieli Odrowąża. W latach 1659-1670 przystąpiono do odbudowy kościoła po najeździe szwedzkim; przy tej okazji postanowiono też świątynię rozbudować. Do gruntownego remontu doszło jednak dopiero na przełomie lat 50/60 XIX wieku.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »