Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Menu
Zabytki
Powiat Konecki
Izba Pamięci
Turystyka

Recommended service:
online dating site
Kościół św. Mikołaja w Końskich Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
02.12.2008.

Kościół p.w. św. Mikołaja w Końskich wybudowano w latach 1492 -1520. Stojąca tym miejscu kościół romański zastąpiła wówczas świątynia w stylu późnogotyckim. Charakterystycznym elementem kościoła w Końskich jest prezbiterium o rzadko spotykanym sklepieniu gwiaździstym. W latach 1902-1903 kościół został rozbudowany w kierunku zachodnim, według projektu arch. Wacława Popławskiego. Obecnie jego powierzchnia wynosi 490 m kw. W 1913 roku wzniesiono wieżę kościelną, z zegarem i trzema dzwonami. W ścianach kościoła, w pobliżu głównego ołtarza umieszczone są nagrobki: Hieronima Koniecznego - z 1564r., Anny z Tworzyjańskich Kępickiej - z 1652r, Anny Sierakowskiej z Małachowskich - z 1672r. Na zewnętrznych ścianach wieży umieszczone są płyty z herbami: Odrowąż, Rawicz i Leliwa oraz łacińskim napisem majuskułowym, prawdopodobnie pochodzące z wcześniejszych, romańskich kościołów


Kościół.w. św. Mikołaja w Końskich - widok od strony południowo-zachodniej. Na pierwszym planie wieża wraz z murem okalającym cmentarz przykościelny. Mur wyburzono około 1826 roku wskutek nakazu wtadz carskich. (Rysunek rekonstrukcyjny)

Opis dawnej wieży kościelnej zamieszcza J. Bartoszewicz w „Kalendarzu Politycznym" z 1849 r.

„Nad nieforcmną budową kościoła ciosowego, wznosi się dziwnej budowy dach drewniany, prawie prostopadły od głównego wejścia; od tyłu, a pochyły z obu boków. Dach to już nowy z XVII! wieku, z gontów, z modrzewia, podwójny. Wieża na kościele prawie w samym środku, z sygnaturką, blachą pobita, także z XVIII wieku. Otacza całą budowę cmentarz, oparkanbny niegdyś, dziś łańcuchami żelaznymi obwiedziony. Na cmentarzu drzewa rosną.

Od głównego wejścia na cmentarz, pobożność nowszych już czasów wzniosła dość wysoką bramę z wieżą, murowaną z cegły i kamienia, gontami także pobitą. Na wieży znajdują się dwa dzwony i zegar bijący do dziś dnia, który przerywa ciągłe powtarzanym, jednostajnym peryodycznym głosem samotność i cichość miasteczka. Są na tej wieży komórki na skład rzeczy kościelnych.''

Starą wieżę, dzwonnicę wzniesioną w II pot. XVIII w z fundacji Małachowskich roze­brano w 1902 r. podczas przebudowy kościoła.

 

 

W 1749 r. z fundacji kanclerza Jana Małachowskiego wzniesiono w prezbiterium nowy ołtarz kamienny w stylu późnobarokowym o kolumnach podtrzymujących belkowanie i baldachim ujęty w spływy wolu­towe. Wewnątrz krucyfiks z tego okresu.

Przód stołu ołtarzowego (antependium) zdobiony barokowym ornamentem wstęgowym: Poprzedni stary ołtarz drewniany rozebrano: nie zachowały się żadne wiadomości dotyczące jego wyglądu. Dawniej przy ścianie wschodniej prezbiterium usytuowane były grobowce dla kapłanów, fundatorów i kolatorów kościoła, w tym także dla dziedziców dóbr koneckich. W związku z budową nowego ołtarza dn. 29 marca 1749 r. odbyło się przeniesienie z tego miejsca wszystkich szczątków zmarłych do tzw. Kostnicy (nowego grobu) na zewnątrz kościoła, przy południowej ścianie prezbiterium. W miejsce usuniętych grobowców położono głębokie fundamenty pod nowy ołtarz, który w niezmienionym kształcie przetrwał do 1993 r.

 

Zmieniony ( 03.12.2008. )
 
następny artykuł »